نوآوری را محدود و محصور نکنید!

///نوآوری را محدود و محصور نکنید!
درحال بارگذاری...

بسیاری از شرکت‌های ایرانی، نوآوری را به حوزه فعالیت تخصصی خود محدود و محصور می‌دانند. برای مثال اگر کارِ شرکتی تولید نرم‌افزارهای اتوماسیون اداری است، معمولا نوآوری را فقط از جنس نرم‌افزاری و حتی محدود به تیم توسعه محصول خود می‌داند. یا اگر شرکتی تولیدکننده رنگ صنعتی است، نوآوری را ‌محدود به جمع کوچکی از شیمی‌دان‌ها یا مهندسان شیمی مشغول در آزمایشگاه یا نهایتا خط تولید خود می‌داند.

این اشتباه فراگیر، یکی از دلایل ناکام ماندن فعالیت‌های نوآورانه و درجازدن برخی از شرکت‌های ایرانی است. ریشه این اشتباه در برداشتی نادقیق از مفهوم نوآوری است. برداشتی که نوآوری را فقط به نوآوری‌های اساسی در‌ محصول آن‌هم متکی به بخش یا تخصصی خاص در سازمان محدود می‌بیند. اما نوآوری می‌تواند هر تغییر و بهبود ارزش‌افزایی در سازمان را دربربگیرد. این تغییر می‌تواند در هر کدام از اجزا و ارکان سازمان باشد. مفهوم نوآوری می‌تواند بهبودی کوچک در یکی از فرآيندهای کاری شرکت با هدف کاهش هزینه‌ها یا افزايش رضایت‌مندی مشتریان را هم پوشش دهد. نوآوری می‌تواند اصلاح دستورالعمل انگيزشی کارکنان با هدف ایجاد فرهنگ مشارکت و افزايش ارائه پيشنهادات بهبود از سوی آنها باشد. نوآوری می‌تواند تغییرات در مدل کسب‌وکار سازمان را پوشش دهد.

نوآوری موفق در شرکت‌ها نیازمند مشارکت همه ارکان و اجزاء سازمان است. برای نمونه منبع بسیاری از نوآوری‌ها، مشتریانِ شرکت و پيشنهادات و شکایات آنهاست. به همین دلیل، بخش‌های فروش و بازاریابی سازمان که ارتباط نزدیک‌تری با مشتریان دارند باید مشارکتی فعال در فرآيند نوآوری داشته باشند. از سوی دیگر، مشارکت این بخش‌ها، شانس پذیرش بهتر نوآوری‌ها در بازار را افزايش می‌دهد.
بررسی شرکت‌های پیشرو نشان می‌دهد که نوآوری در این شرکت‌ها فقط به نوآوری در محصول آن‌هم در بخش تحقيق‌و وسعه محدود نیست. اگر چه نوآوری‌هایِ محصول شرکت سامسونگ در جامعه بیشتر به چشم می‌آید، اما این شرکت در حوزه‌های دیگر فعالیت هم بسیار نوآور است. ویدئوی زیر نشان می‌دهد که بخش بازاریابی سامسونگ چگونه در اقدامی هوشمندانه و نوآورانه از ظرفيت فيلم سینمایی دنیای ژوراسیک برای شکل‌دادن به تصویر ذهنی مشتریان نسبت به اين شرکت و محصولاتش بهره برده است.

بدون دیدگاه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.