در چرایی این وب سایت

/در چرایی این وب سایت
[thim-heading title=”در چرایی این وب‌سایت” sub_heading=”بماند سال‌ها اين نظم و ترتيب —- زما هر ذرّه خاک افتاده جايي
غرض نقشي‌ست کز ما بازماند—- که هستی را نمی‌بينم بقايي
(سعدی)
” clone_title=”” line=”” text_align=”text-center”]

ثروت‌آفرينی در قرن بيست‌ويکم ديگر همچون گذشته ريشه در دسترسی به منابع زيرزمينی و زمين و سرمايه ندارد، بلکه بنگاه‌هايي بيشترين ثروت را برای خود و کشورشان می‌آفرينند که از همه نوآورترند. علم مديريت فناوری و نوآوری، شيوه ثروت‌آفرينی با اتکا به دو عنصر فناوری و نوآوری را می‌آموزد. بيش از يک دهه از ورود اين علم به ايران می‌گذرد و در اين مدت، اين نهال علمی توانسته به آرامی در اين بستر نو ريشه بدواند و رشد و نمو کند. تدريس اين رشته در رده‌های کارشناسی ارشد و دکترا در چندين دانشگاه، انتشار چندين ژورنال ترويجی و پژوهشی مرتبط، برگزاری سالانه چندين کنفرانس مرتبط، شکل‌گيری و عملکرد خوب انجمن مديريت فناوری، صدها دانشجوی فارغ‌التحصيل اين رشته که به تدريج جذب مراکز دولتی و خصوصی شده‌اند و … همگی از نشانه‌های رشد اين نهال است. اما چرا نهال؟

اما اگر بناست ميوه علم مديريت فناوری و نوآوری، ثروت‌آفرينی در سطح ملی و بنگاهی باشد، کاوشی ساده در آمار توليدات ملی و صادرات کشور و سهم فناوری و نوآوری در آنها به خوبی نشان می‌دهد که اين علم در ايران همچنان نهالی است که به بافت جديد خود خو نکرده و در فضای کسب‌وکار کشور به بار ننشسته است. ناگفته نماند که به بار نشستن اين نهال، فرآيندی وابسته به مسير و زمان‌بر است و نبايد چشم به راه کاميابی‌های يک‌شبه و جهشی بود. با اين وجود می‌توان با برداشتن برخی موانع و فراهم کردن برخی الزامات، به فرآيند شکوفا شدن و بار دادن اين نهال در ايران سرعت بيشتر بخشيد.

يکی از نارسايي‌های مهم که زدودن آن می‌تواند به فرآيند برکشيدن و باردادن مديريت فناوری و نوآوری در بافت ايران شتابی دوچندان ببخشد، محدود ماندن گفتمان مديريت فناوری و نوآوری در ميان اساتيد، دانش‌آموختگان و دانشجويان اين رشته علمی است. همچنين از آنجا که بيشتر دانش آموختگان اين رشته در سال‌های گذشته جذب بخش دولتی شده‌اند، اين گفتمان تا اندازه زيادی رنگ و بوی دانشگاهی و دولتی به خود گرفته است. بنابراين گروهی از اساتيد و دانشجويان مديريت فناوری و نوآوری به خواندن، نوشتن و پژوهش در اين زمينه مشغولند اما گفته‌ها و نوشته‌های آنها بيشتر در ميان همين گروه شنيده و خوانده می‌شوند. بنابراين مديران بدنه صنعت ايران به ويژه در شرکت‌های خصوصی از گفتمان مديريت فناوری و نوآوری به دور و تا اندازه زيادی بی‌خبر مانده‌اند. از سوی ديگر، داده‌های صنعت کشور و تجربه باارزش مديران آن که می‌تواند به ژرفای پژوهش اساتيد و دانشجويان بيانجامد، به درون آن گروه علمی چندان ره نيافته است. اگر چه موارد استثنايي را می‌توان برشمرد اما اين کم‌وبيش همان تصوير کلی از فضای مديريت فناوری و نوآوری ايران است. البته (همان‌گونه که پيش‌تر اشاره شد) رسوخ آموزه‌های مديريت فناوری در ميان مديران بخش دولتی و سياست‌گذاری بيشتر بوده و در مواردی به سياست‌گذاری‌های بهتر در اين عرصه انجاميده است.

با توجه به گفته‌های بالا، يکی از راه‌های پيشبرد فزاينده مديريت فناوری و نوآوری در ايران، نزديک کردن گفتمان دو گروه دانشگاهی/پژوهشی و مديران صنعت است. اگر بتوان آموزه‌های مديريت فناوری را به بيانی ساده و شفاف برای مديران صنعت (به ويژه در بخش خصوصی) برشمرد و نشان داد که پياده‌سازی آنها چه دستاوردهايي از جنس ثروت‌آفرينی می‌تواند داشته باشد، در آن‌صورت شانس به‌کارگيری اين آموزه‌ها در صنعت بسيار افزايش خواهد يافت. از سوی ديگر، بيان تجربه صنايع کشور در پياده‌سازی همين آموزه‌ها و دستاوردهای آن، می‌تواند داده‌های خوبی را برای انجام پژوهش‌های بومی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی فراهم آورد و بر اثر بخشی اين پژوهش‌ها بيافزايد.

وبگاه هم‌آفرينی با اين هدف طراحی و راه‌اندازی شده که بتواند بستر مناسبی برای گفتمان مشترک دو گروه دانشگاهی/پژوهشی و مديران صنعت در حوزه مديريت فناوری و نوآوری فراهم آورد. مهم‌ترين بخش‌های اين وبگاه عبارتند از:

  •  نوآوری ايرانی. در اين بخش، تجربه شرکت‌های ايرانی در ثروت‌آفرينی از نوآوری و اختراع مستند می‌شوند. نکات مهمی که از ديدگاه مديريت نوآوری می‌توان از اين تجارب آموخت نيز به زبانی ساده بيان می‌شوند.
  • تازه‌های علمی/تخصصی. در اين بخش برخی اخبار مهم در حوزه مديريت فناوری و نوآوری به همراه لينک دسترسی به اطلاعات تکميلی در اختيار کاربران هم‌آفرينی قرار می‌گيرد.
  • وب‌نگاشته‌ها. نوشته‌های کوتاه و منتخب اينجانب و ديگر همراهان هم‌آفرينی در حوزه مديريت فناوری و نوآوری که بيشتر از جنس تحليلی و ويژه بافت ايران هستند در اين قسمت قرار می‌گيرد و خوانندگان می‌توانند نظرات و انتقادات خود را در مورد آن تحليل‌ها در ذيل آنها وارد نمايند.
  • منابع علمی. در اين بخش، متن کليه مقالات ژورنالی و کنفرانسی اينجانب به زبان فارسی و انگليسی در اختيار علاقمندان قرار گرفته است. همچنين فيلم برخی برنامه‌های تلويزيونی آموزشی اينجانب نيز در اين قسمت به طور کامل قابل مشاهده است. در ذيل همين بخش، کتاب‌های اينجانب (با ارائه فهرست، يک فصل نمونه، معرفی در رسانه‌های مکتوب و تصويری و تقديرهای مربوطه) به کاربران معرفی شده‌اند.
  • اميد می‌رود که با همراهی مديران علاقمند و اساتيد و دانشجويان مديريت فناوری و نوآوری، به تدريج تجربيات بومی ثروت‌آفرينی از فناوری مستند و از راه اين وبگاه در اختيار مخاطبان بالفعل و بالقوه قرار گيرد. بنابراين به ياری خداوند مهربان، اين وبگاه بستری برای هم‌آفرينی خواهد بود و محصول اين هم‌آفرينی در خدمت افزايش توان نوآوری و رقابت‌پذيری بنگاه‌های صنعتی و خدماتی کشور قرار خواهد گرفت.

سيد کامران باقری

[thim-counters-box counters_label=”FOREIGN FOLLOWERS” counters_value=”55000″ style=”about-us”]
[thim-counters-box counters_label=”CERTIFIED TEACHERS” counters_value=”60″ style=”about-us”]
[thim-counters-box counters_label=”STUDENTS ENROLLED” counters_value=”2240″ style=”about-us”]
[thim-counters-box counters_label=”COMPLETE COURSES” counters_value=”215″ style=”about-us”]
[thim-gallery-images number=”1″ item_tablet=”1″ show_pagination=”yes” image=”3059,3060,3100″ image_size=”full”]

“Cras tristique turpis justo, eu consequat sem adipiscing ut. Donec posuere bibendum metus.”

Tony Nguyen, Co-Founder

Who We Are

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque quis eros lobortis, vestibulum turpis ac, pulvinar odio. Praesent
vulputate a elit ac mollis. In sit amet ipsum turpis. Pellentesque venenatis, libero vel euismod lobortis, mi metus luctus augue, eget dapibus elit nisi eu massa. Phasellus sollicitudin nisl posuere nibh ultricies, et fringilla dui gravida.

Donec iaculis adipiscing neque, non congue massa euismod quis. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Who We Are

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque quis eros lobortis, vestibulum turpis ac, pulvinar odio. Praesent
vulputate a elit ac mollis. In sit amet ipsum turpis. Pellentesque venenatis, libero vel euismod lobortis, mi metus luctus augue, eget dapibus elit nisi eu massa. Phasellus sollicitudin nisl posuere nibh ultricies, et fringilla dui gravida.

Donec iaculis adipiscing neque, non congue massa euismod quis. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

[thim-heading title=”Meet Our Team” sub_heading=”Plugins your themes with even more features.” line=”yes” text_align=”text-center”]
[thim-our-team number_post=”8″ text_link=”Join Our Team” link=”#” link_member=”yes”]