در چرایی این وب‌سایت

بماند سال‌ها این نظم و ترتیب ---- زما هر ذرّه خاک افتاده جایی
غرض نقشی‌ست کز ما بازماند---- که هستی را نمی‌بینم بقایی
(سعدی)

ثروت‌آفرینی در قرن بیست‌ویکم دیگر همچون گذشته ریشه در دسترسی به منابع زیرزمینی و زمین و سرمایه ندارد، بلکه بنگاه‌هایی بیشترین ثروت را برای خود و کشورشان می‌آفرینند که از همه نوآورترند. علم مدیریت فناوری و نوآوری، شیوه ثروت‌آفرینی با اتکا به دو عنصر فناوری و نوآوری را می‌آموزد. بیش از یک دهه از ورود این علم به ایران می‌گذرد و در این مدت، این نهال علمی توانسته به آرامی در این بستر نو ریشه بدواند و رشد و نمو کند. تدریس این رشته در رده‌های کارشناسی ارشد و دکترا در چندین دانشگاه، انتشار چندین ژورنال ترویجی و پژوهشی مرتبط، برگزاری سالانه چندین کنفرانس مرتبط، شکل‌گیری و عملکرد خوب انجمن مدیریت فناوری، صدها دانشجوی فارغ‌التحصیل این رشته که به تدریج جذب مراکز دولتی و خصوصی شده‌اند و … همگی از نشانه‌های رشد این نهال است. اما چرا نهال؟

اما اگر بناست میوه علم مدیریت فناوری و نوآوری، ثروت‌آفرینی در سطح ملی و بنگاهی باشد، کاوشی ساده در آمار تولیدات ملی و صادرات کشور و سهم فناوری و نوآوری در آنها به خوبی نشان می‌دهد که این علم در ایران همچنان نهالی است که به بافت جدید خود خو نکرده و در فضای کسب‌وکار کشور به بار ننشسته است. ناگفته نماند که به بار نشستن این نهال، فرآیندی وابسته به مسیر و زمان‌بر است و نباید چشم به راه کامیابی‌های یک‌شبه و جهشی بود. با این وجود می‌توان با برداشتن برخی موانع و فراهم کردن برخی الزامات، به فرآیند شکوفا شدن و بار دادن این نهال در ایران سرعت بیشتر بخشید.

یکی از نارسایی‌های مهم که زدودن آن می‌تواند به فرآیند برکشیدن و باردادن مدیریت فناوری و نوآوری در بافت ایران شتابی دوچندان ببخشد، محدود ماندن گفتمان مدیریت فناوری و نوآوری در میان اساتید، دانش‌آموختگان و دانشجویان این رشته علمی است. همچنین از آنجا که بیشتر دانش آموختگان این رشته در سال‌های گذشته جذب بخش دولتی شده‌اند، این گفتمان تا اندازه زیادی رنگ و بوی دانشگاهی و دولتی به خود گرفته است. بنابراین گروهی از اساتید و دانشجویان مدیریت فناوری و نوآوری به خواندن، نوشتن و پژوهش در این زمینه مشغولند اما گفته‌ها و نوشته‌های آنها بیشتر در میان همین گروه شنیده و خوانده می‌شوند. بنابراین مدیران بدنه صنعت ایران به ویژه در شرکت‌های خصوصی از گفتمان مدیریت فناوری و نوآوری به دور و تا اندازه زیادی بی‌خبر مانده‌اند. از سوی دیگر، داده‌های صنعت کشور و تجربه باارزش مدیران آن که می‌تواند به ژرفای پژوهش اساتید و دانشجویان بیانجامد، به درون آن گروه علمی چندان ره نیافته است. اگر چه موارد استثنایی را می‌توان برشمرد اما این کم‌وبیش همان تصویر کلی از فضای مدیریت فناوری و نوآوری ایران است. البته (همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد) رسوخ آموزه‌های مدیریت فناوری در میان مدیران بخش دولتی و سیاست‌گذاری بیشتر بوده و در مواردی به سیاست‌گذاری‌های بهتر در این عرصه انجامیده است.

با توجه به گفته‌های بالا، یکی از راه‌های پیشبرد فزاینده مدیریت فناوری و نوآوری در ایران، نزدیک کردن گفتمان دو گروه دانشگاهی/پژوهشی و مدیران صنعت است. اگر بتوان آموزه‌های مدیریت فناوری را به بیانی ساده و شفاف برای مدیران صنعت (به ویژه در بخش خصوصی) برشمرد و نشان داد که پیاده‌سازی آنها چه دستاوردهایی از جنس ثروت‌آفرینی می‌تواند داشته باشد، در آن‌صورت شانس به‌کارگیری این آموزه‌ها در صنعت بسیار افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر، بیان تجربه صنایع کشور در پیاده‌سازی همین آموزه‌ها و دستاوردهای آن، می‌تواند داده‌های خوبی را برای انجام پژوهش‌های بومی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی فراهم آورد و بر اثر بخشی این پژوهش‌ها بیافزاید.

وبگاه هم‌آفرینی با این هدف طراحی و راه‌اندازی شده که بتواند بستر مناسبی برای گفتمان مشترک دو گروه دانشگاهی/پژوهشی و مدیران صنعت در حوزه مدیریت فناوری و نوآوری فراهم آورد. مهم‌ترین بخش‌های این وبگاه عبارتند از:

  •  نوآوری ایرانی. در این بخش، تجربه شرکت‌های ایرانی در ثروت‌آفرینی از نوآوری و اختراع مستند می‌شوند. نکات مهمی که از دیدگاه مدیریت نوآوری می‌توان از این تجارب آموخت نیز به زبانی ساده بیان می‌شوند.
  • تازه‌های علمی/تخصصی. در این بخش برخی اخبار مهم در حوزه مدیریت فناوری و نوآوری به همراه لینک دسترسی به اطلاعات تکمیلی در اختیار کاربران هم‌آفرینی قرار می‌گیرد.
  • وب‌نگاشته‌ها. نوشته‌های کوتاه و منتخب اینجانب و دیگر همراهان هم‌آفرینی در حوزه مدیریت فناوری و نوآوری که بیشتر از جنس تحلیلی و ویژه بافت ایران هستند در این قسمت قرار می‌گیرد و خوانندگان می‌توانند نظرات و انتقادات خود را در مورد آن تحلیل‌ها در ذیل آنها وارد نمایند.
  • منابع علمی. در این بخش، متن کلیه مقالات ژورنالی و کنفرانسی اینجانب به زبان فارسی و انگلیسی در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. همچنین فیلم برخی برنامه‌های تلویزیونی آموزشی اینجانب نیز در این قسمت به طور کامل قابل مشاهده است. در ذیل همین بخش، کتاب‌های اینجانب (با ارائه فهرست، یک فصل نمونه، معرفی در رسانه‌های مکتوب و تصویری و تقدیرهای مربوطه) به کاربران معرفی شده‌اند.
  • امید می‌رود که با همراهی مدیران علاقمند و اساتید و دانشجویان مدیریت فناوری و نوآوری، به تدریج تجربیات بومی ثروت‌آفرینی از فناوری مستند و از راه این وبگاه در اختیار مخاطبان بالفعل و بالقوه قرار گیرد. بنابراین به یاری خداوند مهربان، این وبگاه بستری برای هم‌آفرینی خواهد بود و محصول این هم‌آفرینی در خدمت افزایش توان نوآوری و رقابت‌پذیری بنگاه‌های صنعتی و خدماتی کشور قرار خواهد گرفت.

سید کامران باقری

۵۵۰۰۰
FOREIGN FOLLOWERS
۶۰
CERTIFIED TEACHERS
۲۲۴۰
STUDENTS ENROLLED
۲۱۵
COMPLETE COURSES

“Cras tristique turpis justo, eu consequat sem adipiscing ut. Donec posuere bibendum metus.”

Tony Nguyen, Co-Founder

Who We Are

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque quis eros lobortis, vestibulum turpis ac, pulvinar odio. Praesent
vulputate a elit ac mollis. In sit amet ipsum turpis. Pellentesque venenatis, libero vel euismod lobortis, mi metus luctus augue, eget dapibus elit nisi eu massa. Phasellus sollicitudin nisl posuere nibh ultricies, et fringilla dui gravida.

Donec iaculis adipiscing neque, non congue massa euismod quis. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Who We Are

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque quis eros lobortis, vestibulum turpis ac, pulvinar odio. Praesent
vulputate a elit ac mollis. In sit amet ipsum turpis. Pellentesque venenatis, libero vel euismod lobortis, mi metus luctus augue, eget dapibus elit nisi eu massa. Phasellus sollicitudin nisl posuere nibh ultricies, et fringilla dui gravida.

Donec iaculis adipiscing neque, non congue massa euismod quis. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Meet Our Team

Plugins your themes with even more features.